Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulka vlnkovaná
Papoušek vlnkovaný
Melopsittacus undulatus

Původ
Andulka vlnkovaná je kočovní pták pocházející z Austrálie. Žijící v otevřených lesích a pastvinách, živící se různými bobulemi, semeny, trávou a pšenicí. Poprvé ji tam objevil vědec přírodních věd Gould a to na začátku 19.století. Obliba u lidí se díky krásnému vzhledu a výborné povaze tohoto tvorečka rychle šířila a tak se andulky začli dovážet po celém světě ke "svým lidským majitelům". Do Evropy se však tento malý, šikovný ptáček dostal až roku 1840. Andulky byly ve své rodné vlasti lidmi lapeny po hejnech, tj. i po tisíci jedincích. Nyní, kvůli obavě vyhubení těchto malých papoušků je již přes sto let zakázán vývoz z Austrálie.
Obrazek
Příroda
Typické zbarvení pro "divokou andulku" je žluto-zelená barva s černo-bíle lemovanými křídly. Andulky v Austrálii jsou až neuvěřitelně odolné proti tamnějším podmínkách (jako jsou období sucha, nebo naopak), odolávají jim již pět miliónů let. Žijí v hejnech, v kterých jsou stovky jedinců - avšak společné "lety" za vodou či potravou pořádají až v několika tisících. Hejna sou tedy velmi hlučná a rozsáhlá.

Domestikace
Papoušek vlnkovaný je velmi sympatický ptáček, který rychle získal svou přízeň. Její populace ve světě čítá až miliony. Je to doposud nejoblíbenější a nejčastěji chovaný papoušek na světě. Andulka je mnohdy cílem chovatelů, které jej šlechtí a prezentují na celosvětových výstavách určených chovatelům papoušků.

Charakter
Jsou to mírumilovní, učenlivý papoušci. Nevyžadují speciální péči a jsou to vcelku skromní tvorečkové, kteří si dokáží velmi zamilovat svého majitele, dalšího papouščího společníka, či morče, psa nebo kočku. Jsou velmi zvědavé a podnikavé. Na druhou stranu jsou však náchylnější k nemocem a je lehké péči o ně zanedbat. Ne každá andulka se naučí mluvit. A ty bujařejší jedince je občas těžší ochočit.

Obrazek
Vzhled

Dnes je jich vyšlechtěno mnoho barevných variant - od albína přes straku až po přírodní žluto-zelenou. Je opravdu z čeho vybírat. Andulky mají dobrý pohlavní dimorfismus - tj. že je dobře rozeznatelný sameček od samičky a naopak. Samečci se pyšní modrým ozobím a samičky zas hnědým. (Dilema však nastává u různých mutací, strak)
Tělesné rozměry
Délka - cca i s ocasními pery až 20cm
Váha - cca 50g

V zajetí
Andulka po oplodnění klade vajíčka a to v počtu až 8kusů. Po 18dnech se líhnout holátka, která jsou po cca 42dnech zcela samostatná. Základní složkou potravy je proso, ovoce, zelenina, tráva apod. Tvoří páry, které spolu dokáží žít po celý život. Andulky se dají ochočit a naučit "mluvit". Délka jejich života je zcela individuální a záleží to na jejich doposavadním životě - dožívají se sedmi ale i deseti let.

Zajímavosti
- divoké andulky mají mnohem menší tělesné rozměry než andulky v zajetí
- pravděpodobným blízkým druhem jsou Pezoporus, Neophema či Lori
- jméno rodu pochází z Řecka
- barvy andulek možná hrají roli ve vybíraní partnera či kamaráda
- divoké andulky byly zaznamenané již v 40.letech
- alkohol, avokádo, čokoláda, kofein, česnek, cibule a výrobky obsahující laktózu jsou pro andulky vemi nevhodné (ba až jedovaté)
- andulka v Guiness knize rekordů - jedinec Puck drží světový rekord za největší slovník - 1 728 slov, umřela v roce 1994

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jhjhjhkhkghjrtkh

(Klára, 15. 4. 2010 19:40)

sdgvsvxhfekbfgjnkdfbnvbc xnvb nmbcvm b m,nb,mvcnb,mfd nxgmfhb cntbnfbvjqkcfxngdfv v w vnwdbv,w vwww w wnc vdfnh b w t bghtzkhgjkhnm n n,bv ,n,,n b, j,nm fgxm,
VAŠE KLÁRKA

Vajíčko

(Klára, 12. 4. 2010 20:19)

Ahoj andulka mi snesla vajíčko sedí na něm ale zajímalo by mně ve kterém kdy po snesení vajíčka bych ho mohla prosvítit?Nerada bych tam pořád lezla jestli je nebo není oplodněné a taky se bojím aby nepřestala sedět díky

Andulka

(andulka-vlnka, 8. 3. 2010 11:20)

Mám taky andulku a i blog o ní tak se jukněte :-)
www.andulka-vlnka.blog.cz

díky

(michal, 17. 2. 2010 12:22)

díky za referát do školi moc pěkná stránka

odpověď na dotaz

(Léňa, 13. 1. 2010 13:34)

Podle mne to samečky nejde odnaučit.Je to jeho normální chování.V knížkách o agapornisech píší: nejlépe mu pořídit samičku. To pak jí bude krmit a nebude to vyvrhovat k nožičce.

Dotaz

(Martin Bláha, 7. 1. 2010 11:23)

Dobrý den,
žádám Vás o radu ohledně našeho 4,5letého samečka andulky. Na internetu jsme žádné informace ohledně našeho problému nenašli. Několikrát ročně má období tzv. "krmení", tzn. že snědenou potravu vyvrhne přes svoji nožičku, jakoby krmil, na bidýlko a pak seskočí na zem a vše zas sní. To se opakuje mnohokrát za hodinu po celý den. Žádám Vás o radu, je-li nějak možné ho to odnaučit, protože jinak je velice přítulný, krásně mluví a vůbec je to skvělý kamarád. Celá věc trvá už druhým rokem.
Děkuji Vám za Vaši odpověď, s pozdravem Martin Bláha

andulka

(teet, 13. 12. 2009 13:07)

dobrý

jhjhjh

(jhjjjh, 2. 7. 2009 17:08)

andulky jsou nejlepší zviířatko na světě

Jak to...??

(Klára, 10. 5. 2009 11:17)

Ahoj všem, moje andulka hnízdí poprvé a tak na vajíčkách nesedí.Vzala jsem to do vlastních rukou dala jsem do misky piliny dala tam vajíčka, zakryla vlnou a dala na satelit(je tam teplo).Ale problém je v tom, že nevím jestli jsou vajíčka oplozená, a nepoznám jestli tam jsou žilky.
Děkuji za odpověd

Romaně

(Admin, 7. 10. 2008 18:54)

JJ, taky se mi zdá tohle docela přehledný... jak píšeš, kdybych to dala do pár rubrik asi bych se ztrácela víc.. krom toho, už mi docela dost lidí psalo, že je s tímhle uspořádáním menu spokojena

Mnozstvi rubrik

(Romana, 5. 10. 2008 11:41)

Me se to tady naopak zda prehledne a navic, kdyz se to vsechno spoji dohromady, tak to tady clovek bude hledat dlouho... nech to tak jak to je, je to prehledne a vim kde mam co hledat

Pro admina

(Ancca, 10. 8. 2008 11:40)

No tak já bych udělala jednu velkou rubriku (třeba Zajímavosti nebo tak) a do toho bych šoupla všechny takový ty menší články jako třeba Výdaje, A teď trochu srandy, Kroužek, Pro chovatele, Přátelství a tak... A pak dát Naše úryvky z Deníčku do rubriky Moje andulky. Jinak mě nic nenapadá :(

Amcce

(Admin, 10. 8. 2008 9:42)

Nene, neboj.. jako urážku, nebo něco ve zlym to opravdu neberu... Moc díky za radu. Už i já jsem nad tímhle problémkem přemýšlela... jenže nevím, jak mám menu zpřehlednit... Nemáš i na to nějakej nápad??

Rada

(Ancca, 9. 8. 2008 23:44)

Ahoj, když píšeš, abychom psali rady a nápady jak zlepšit tvoje stránky, tak doufám, že se neurazíš, když ti jednu radu navrhnu ;o) Nevím jak u ostatních, ale vždycky když přijdu, tak mě hrozně zmate takové množství rubrik.. ještě ke všemu je všechno tak malinkym písmem a tak. Nemyslim to ve zlým, dyť víš ;o) páá


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4