Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulka vlnkovaná
Papoušek vlnkovaný
Melopsittacus undulatus

Původ
Andulka vlnkovaná je kočovní pták pocházející z Austrálie. Žijící v otevřených lesích a pastvinách, živící se různými bobulemi, semeny, trávou a pšenicí. Poprvé ji tam objevil vědec přírodních věd Gould a to na začátku 19.století. Obliba u lidí se díky krásnému vzhledu a výborné povaze tohoto tvorečka rychle šířila a tak se andulky začli dovážet po celém světě ke "svým lidským majitelům". Do Evropy se však tento malý, šikovný ptáček dostal až roku 1840. Andulky byly ve své rodné vlasti lidmi lapeny po hejnech, tj. i po tisíci jedincích. Nyní, kvůli obavě vyhubení těchto malých papoušků je již přes sto let zakázán vývoz z Austrálie.
Obrazek
Příroda
Typické zbarvení pro "divokou andulku" je žluto-zelená barva s černo-bíle lemovanými křídly. Andulky v Austrálii jsou až neuvěřitelně odolné proti tamnějším podmínkách (jako jsou období sucha, nebo naopak), odolávají jim již pět miliónů let. Žijí v hejnech, v kterých jsou stovky jedinců - avšak společné "lety" za vodou či potravou pořádají až v několika tisících. Hejna sou tedy velmi hlučná a rozsáhlá.

Domestikace
Papoušek vlnkovaný je velmi sympatický ptáček, který rychle získal svou přízeň. Její populace ve světě čítá až miliony. Je to doposud nejoblíbenější a nejčastěji chovaný papoušek na světě. Andulka je mnohdy cílem chovatelů, které jej šlechtí a prezentují na celosvětových výstavách určených chovatelům papoušků.

Charakter
Jsou to mírumilovní, učenlivý papoušci. Nevyžadují speciální péči a jsou to vcelku skromní tvorečkové, kteří si dokáží velmi zamilovat svého majitele, dalšího papouščího společníka, či morče, psa nebo kočku. Jsou velmi zvědavé a podnikavé. Na druhou stranu jsou však náchylnější k nemocem a je lehké péči o ně zanedbat. Ne každá andulka se naučí mluvit. A ty bujařejší jedince je občas těžší ochočit.

Obrazek
Vzhled

Dnes je jich vyšlechtěno mnoho barevných variant - od albína přes straku až po přírodní žluto-zelenou. Je opravdu z čeho vybírat. Andulky mají dobrý pohlavní dimorfismus - tj. že je dobře rozeznatelný sameček od samičky a naopak. Samečci se pyšní modrým ozobím a samičky zas hnědým. (Dilema však nastává u různých mutací, strak)
Tělesné rozměry
Délka - cca i s ocasními pery až 20cm
Váha - cca 50g

V zajetí
Andulka po oplodnění klade vajíčka a to v počtu až 8kusů. Po 18dnech se líhnout holátka, která jsou po cca 42dnech zcela samostatná. Základní složkou potravy je proso, ovoce, zelenina, tráva apod. Tvoří páry, které spolu dokáží žít po celý život. Andulky se dají ochočit a naučit "mluvit". Délka jejich života je zcela individuální a záleží to na jejich doposavadním životě - dožívají se sedmi ale i deseti let.

Zajímavosti
- divoké andulky mají mnohem menší tělesné rozměry než andulky v zajetí
- pravděpodobným blízkým druhem jsou Pezoporus, Neophema či Lori
- jméno rodu pochází z Řecka
- barvy andulek možná hrají roli ve vybíraní partnera či kamaráda
- divoké andulky byly zaznamenané již v 40.letech
- alkohol, avokádo, čokoláda, kofein, česnek, cibule a výrobky obsahující laktózu jsou pro andulky vemi nevhodné (ba až jedovaté)
- andulka v Guiness knize rekordů - jedinec Puck drží světový rekord za největší slovník - 1 728 slov, umřela v roce 1994

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Co to znamená, když Andulka plíve proso ?

(Daja, 29. 4. 2018 20:40)

Chtěla jsem se zeptat ? Mám andulku samečka,má 1 rok,je ochoceny,krásně mluví. Najednou začal byt jak u vytržení,když vidí mobil,když jsem ho nechala na stole,tak kolem něho vyplivnul asi 10 kuliček prosa. A stále se k mobilu tulil.co to znamená ? Dekuji

Andula

(Daminika, 26. 10. 2016 23:20)

Je nila zlat

Andulka

(Juli, 11. 2. 2016 20:17)

Prosím o radu mám 3 měsíce andulku a porad si ohýbá ocásek v rohu klece ma ho úplně vypelichany je to normální dekuji

Re: Andulka

(jana, 1. 8. 2016 19:33)

Neceho se boji neco ji vadi u klece,proto se krci v rohu nebo je smutna nema hracky nepoustite ji ven nehrajete si s ni?

poradte

(Sisa, 6. 10. 2010 7:42)

Zdarvim, ja mam problem, že moje andulka po 3 tejdench, co ji mam, tk pokažde když dma do klece ruku tk začne zběsile litat po kleci a nechá se pohladit jen tak občas. S ničím si nehraje, sepiovou kost taky nežere. Poradte.

Re: poradte

(Bára, 11. 7. 2016 10:23)

Dobrý den, mohla bych se zeptat? Prosím Vás co dělat když máme kluka a holku a jsou spolu v kleci. Teď poslední dny se porvali pomalu do krve. Včera jsme je dali k sobě a dneska znova. Vypadalo to, že už to bude v pohodě, ale nebylo.

Re: Re: poradte

(JANA, 1. 8. 2016 18:13)

NEDAVEJTE JE K SOBE DO KLECE,VYPOUSTEJTE JE VEN SPOLU TAM SE URCITE NEPEROU,JINAK JE NECHTE KAZDEHO ZVLAST,NESNESOU SE V JEDNOM TERITORIU

andulky

(Jindřiška, 19. 2. 2016 14:44)

Dobrý den,chci se zeptat máme dvě andulky,aby jim nebylo smutno,jsou ale neustále hlučné,řvou na sebe,nechtějí také žádné ovoce a zeleninu,jen list salátu,jinak jsou bezvadné,pouštíme je po pokoji a nic nedělají,jen je zajímá jedna knížka,po té jdou a ozobávají ,také se kamarádí s morčákem.Děkuji

andulka

(anik, 23. 8. 2015 12:24)

Co jí andulce mám říkat

Žlutá andulka

(Libuše, 20. 7. 2015 16:10)

Naučí se žlutá andulka mluvit, všude píší že je méně nadaná

ocasek

(Aneta, 5. 9. 2012 15:59)

Koupila jsem si andulku bez ocasku.Prodejce mi rekl ze ocasek doroste,je to pravda.Dekuji

Re: ocasek

(Re: ocasek, 6. 7. 2015 11:24)

Poměrně rychle dorůstá :)


cvakání

(anonimuis, 15. 2. 2015 14:57)

Dobrý den prosimvás co to znamená když andulka lehce cvaká zobáčkek?

Re: cvakání

(Re: cvakání, 6. 7. 2015 11:18)

Je spokojená a odpočívá

potřebuji radu

(Tereza Klimešová, 12. 7. 2014 21:39)

Mám jednu Andulku a chci si pořídit druhou, nevím jestli si ji mám pořídit nebo ne.

Re: potřebuji radu

(anonym, 3. 11. 2014 19:21)

Když se koupí druhá andulka. První se nenaučí mluvit(ani ta druhá)

piškot

(anonym, 3. 11. 2014 19:19)

Mohla bych se zeptat, jestli andulka vlnkovaná může piškot? Děkuju za odpovědi.

PROSÍM O RADU

(Kamila Michálková, 27. 6. 2014 14:13)

zachranili jsme andulku, kterou někdo vyhodil, kvůli vápence,kterou jsme úspěšné po dlouhém léčení (byla hodně zanesená ) vyléčili, koupili ji'' kamaradku'' z které vylezl kamarád :D a tudíž pořidili budku, všimli jsme si, že andulka má dvě vajíčka v budce. Nic méně sameček, moc o ni nejeví zájem a andulka místo v budce sedí před budkou. Je to v pořádku?? Je to tím, že je teplo a nechce je přehřát, nebo vajíčka nejsou oploděná? prosím o radu, samozřejmě to necháme na ní, ale eventuélně za jak dlouho máme něco udělat. Moc děkuji za odpověď Email: kamila.kozarova@seznam.cz

Andulka nezere

(Alli, 13. 6. 2014 8:09)

Dobry den,mame andulku deset let.Najednou nam prestala zrat a pit.Nevite,cim by to mohlo byt??

jak ochočit našeho ptaka?

(bara, 22. 11. 2012 14:09)

nevim jak našeho ptáka ochočit? nevite jak?