Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky a jejich hnízdění

22. 8. 2008
Máte pár? Chcete mladé? Nebude to tak lehké, ale s dostatečnou péčí a spokojenými andulkama nebude problém... Vše podstatné se dočtete z článku


Vajíčko váží 2g, stejně jako čerstvě narozené holátko. Začnu hezky od začátku. Andulka se může pohlavně rozmnožit až ve věku 5 měsíců. Hnízdní doba začíná zhruba od března. Andulky se bez hnízdní budky jen velmi zřídka pohlavně rozmnoží. Myslete na to, že když dáte andulkám budku do klece popřípadě voliéry probudíte u nich pud. A andulky pokud si padli do oka a nechybí jim společnost tak se nejpravděpodobněji rozmnoží.
Pro samičku je velmi složité snášet vajíčka na bidýlku, v budce snese vajíčko bez stresu a bez problémů. (Pokud samozřejmě nejde o zadržení vajec - po té je nutné nadulce pomoct).

Když jste připraveni svým andulkám dopřát ,,zpestření života", dejte andulkám do voliéry, klece budku. Mé andulky uměle vytvořenou budku, zahoblovanou na ,,ťip ťop" odmítly a přivítali přírodní budku, kmen stromu.

Přírodní budka:
Kmen stromu, odklopné víko, dno do kterého je vyhlouben důlek. Budka nemusí být ležatá. Když ale děláte uměle vytvořenou, využijte toho a udělejte vodorovnou. Budka musí být umístěna na bezpečném místě (vysoko, pevně umístěna). Kde se andulky budou cítit bezpečně. Po hnízdění se budka musí vyčistit. V přírodě si andulky hnízda nestaví, protože se na ty stejná místa andulky nevracejí, na hnízdění si najdou dutinu stromu.

Obrazek

 

Pokud Vaše andulka hnízdí poprvé, nechte všechno na ní. V některých situacích si možná nebude vědět rady, či je zanedbá. Ale vy nic nedělejte - zkrtáka, nechte to na přírodě.

Přibližně sedm dní po spáření samička snáší své první vejce, obden pak snáší další, obvyklá snůška je pět vajec. Samička pak na vajíčkách 18 dní sedí a zahřívá je. Poté se mláďata líhnou tak jak byli sneseny. Přibližně 28 dní jsou mláďata krmena, zahřívána, opečována... Pak mláďata pomalu opouštějí budku ( některá mláďata vylezou ihned, u některých musíte být ale trpělivý ), poté musejí být ještě dva týdny u rodičů aby se naučili žrát proso, jinou stravu a dokonale létat, poté už jsou samostatná.

 

V období hnízdění se samec o samici stará, krmí jí otvorem budky a cvrlikáním ji ujišťuje že je na blízku aby samička hnízdila bez problémů. Může se stát že samec si dovolí vlézt za samičkou do budky, děje se to často - samec pomáhá samičce při starání se o mláďata. Někdy se také o vylétlá mláďata nadále nestará. Dobré je andulkám přilepšit na stravě, zpestříte jí například nejlepší proteinovou bombou vaj.směsí , nejlepší je ji podávat před a při hnízdění


Potrava v době hnízdění

Je dobré v době hnízdění spestřit stravu andulek, a to tím, že jim podáme více - ovoce a zeleniny, sépiové kosti atd.. Je také dobré obohatit  a ,,zkvalitnit"základní potravu - tedy proso.

Vaječná směs

- uvařené vejce
- strouhanka
- mrkev (vše nastrouhat, smíchat, směs musí být sypká)
- můžete přimíchat i skořápku, kopřivy nebo tvaroh další dobrý doplněk jsou piškoty
* Vaječná směs je velmi vhodným doplňkem stravy pro hnízící andulky. Podávat se může od samého počátku do samého konce hnízdění.

Po hnízdění budku okamžitě odeberte a vyčistěte. Jelikož by zahnízdili znova a to pro pár není dobré, zvláště pro samičku. Dvakrát do roka je to pro oba velmi náročné.

Jak ,,často"?
Andulka je schopna zahnízdit po celý rok, až na jedinou výjimku a to dobu pelichání ( přepeřování ). NENECHÁVEJTE VŠAK ANDULKU ZAHNÍZDIT vícekrát než dvakrát do roka! Bylo by to moc velké vyčerpání jak pro samečka tak ještě větší pro samičku! Proto je nechte maximálně zahnízdit dvakrát za rok - však to stačí.


Z přírody:
Období hnízdění u andulek v Austrálii.V jižních oblastech Austrálie andulky hnízdí od srpna do ledna, v severních od června do září. 

Od nás:
Naše andulky které jsou v zajetí, nechte zahnízdit přibližně od března, to je totiž ideální doba, kdy je teplo a to vyhovuje jak samičkám ( nemusí vydávat takové tělesné teplo ), tak VAJÍČKÁM.

Nelekejte se když:
Se samička nebude ihned ucházet o budku, musí sebrat odvahu

 

Co doporučuji?
* Andulky nechte zahnízdit ve voliéře! Je to mnohem lepší! a výhodnější! protože mláďata která vylétávají se budou učit létat! A na to potřebují hodně místa aby se naučili jak funguje technika létání!
* Lepší než ,,umělé" budky jsou budky přírodní

 

Může se stát...!
Že samička zahnízdí a nemá partnera do páru. V tomto případě se většina samiček vezme péči o mláďata a stará se o ně sama, andulka bude hodně vyčerpaná, ale zvládne to... nezasahujte so její péče o mladé.


Neoplodněné vajíčko

Může se to stát - neoplodněné vajíčko. Vajíčko bez zárodku... A příčina? : Samička možná málo zahřívala vejce ; v budce byla zima ; v budce byla nedostatečná tma. Někteří majitelé andulek vyndávají a kontrolují jestli jsou vajíčka oplozená, hned po snesení vajec. já to však moc nedoporučuji, zvláště-li hnízdí samička poprvé, mohlo by se totiž také stát, že se o vejce přestane starat, pamatujte že když odebíráte ať už vajíčka nebo mláďata pro samičku je to stresující! některé samičky dokonce i po ,,půjčení" vajíček či mláďat odmítnou dále na vejcích sedět nebo se dále starat o mláďata.
Samičky poznají že sou vajíčka oplodněná nebo nejsou, ale pouze některá je z budky vyhodí. ( Samička má totiž vynikající hmat a tak cítí že se ve vajíčku mládě hýbe ) 

Dejte pozor na:
* Pokud dáte méně budek než je páru, může se stát, že samičkám se bude líbit jedna a ta samá budka, nebo bude budek nedostatek, a mohou se porvat až do krve! Proto je vhodné dát tolik budek, kolik je párů a budky dát do stejné linie, samičky jsou totiž kvůli tomuto výběru schopné se zabít!
*Piliny andulce do budky nedávejte, jen ona ví, jak jí to bude vyhovovat. Poházejte piliny za zem voliéry, ona si je tam sama nanese pokud bude chtít, neplňtě jí budku pilinami.
* Také se může stát, že samička může odmítnout dále sedět na vejcích, když neslyší svého partnera jak u budky cvrliká. NIKDY PROTO SAMIČKU OD SAMIČKA ( TEDY PÁR) OD SEBE NEODDĚLUJTE!

Přehled: 

Snesení prvního vajíčka po spáření : 7 den.
 Po vylíhnutí následuje: Oči se otevírají: 6 den
 Rostou letky: 7 den
 Cupitají: 8 den
 Ocas.pera: 9 den
 Prachové peří: 12 den
 Váží 30g: 17 den
 Opouští budku: 28 den
 Zcela samostatná: 42 den
 

7.den

 7.dní staré mládě

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

potřebovala bych poradit

(pavlina, 8. 9. 2021 11:50)

dobrý denprosi. váš mám andulky a snesly vajíčko jak postupovat v budce stačí mít vystlano nebo zabalit vajíčko nějak děkuji moc

potřebovala bych poradit

(pavlina, 8. 9. 2021 11:27)

dobrý denprosi. váš mám andulky a snesly vajíčko jak postupovat v budce stačí mít vystlano nebo zabalit vajíčko nějak děkuji moc

Пояс для похудения и коррекции фигуры

(AndrewIcets, 21. 4. 2021 11:42)

https://fedorovkarb.ru Keto Genetic – капсулы для снижения веса, при создании которых была учтена концепция кетогенной диеты.
Активный процесс жиросжигания запускают компоненты растительного происхождения, поэтому можно говорить о полной безопасности данного препарата.
Отсутствие химии, красителей и ГМО исключает токсическое воздействие и развитие синдрома привыкания - https://fedorovkarb.ru

https:///torgovaya.xyz/seo Seo-оптимизация сайта под Яндекс, Google и Mail.ru

Vajíčka bez partnera

(Stanislava Urbánková , 24. 11. 2020 10:08)

Dobrý den, máme samičku andulky vlnkovane doma samotnou v kleci a snesla už druhé vajíčko. Co se v takových chvílích děje dal? My jsme je vzali a doufáme, že bude vše ok?

Samička- sedrena hrud

(Zuzana Hlavová, 25. 6. 2020 19:34)

Dobrý den. Poprvé nám hnízdí andulky. Máme venkovní voliéru. Samička má asi 3 roky. Vždy když vylétne z budky, má na bříšku krvave vypelichane místo. Vyloženě bouličku. Asi jak sedí na vajíčkách.....Je to nezkušený pár. Možná nejsou vajíčka ani oplodněné. Nevím, zda mám zasahovat a samičku se snažit ošetřit...Má prostě sedřené bříško a hrudník..... Poradíte prosím. Děkuji. Z. Hlavová

Dotaz

(Lucie, 13. 4. 2020 11:05)

Dobrý den mám takový dotaz. Máme 2 samečky a 2 samice. Ve voliéře mají budku, až nyní se o ní začaly ucházet a zjistila jsem,že v ní jsou dvě vajíčka. Samec se stará o druhého o samici se vůbec nezajímá. Nejsem s nimi pořád samozřejmě. Druhá samička o se o samici zajímá hodně. Je možné, že vajíčka nejsou oplodněná? Děkuji

Dotaz

(Radim, 13. 2. 2020 14:45)

Dobrý den chtěl bych se zeptat v jakém měsíci andulka vlnkovana hnízdí.

vajíčka andulky

(Vočko, 10. 12. 2019 22:49)

Dobrý den, mám dotaz, Andulka nám snesla vajíčka do rohu klece, tam na nich také sedí (jen občas se prolétne) Koupili jsme sice budku, ale andulky tam vůbec nechodí, zahnízdily bez ní. Je v tomto případě dobré dát vajíčka samičce do budky, aby byla ve tmě a měla klid? Může se na vajíčka sahat? Nebo je lepší nechat je, kam je samička dala? Děkuji předem za radu:-)

Hnízdění

(Ota , 14. 10. 2019 21:34)

Budku jsme dali nahoru a hnízdí dneska první vajíčko.

Chov andulek

(Monika Hercíková, 8. 1. 2016 14:01)

Dobrý den, máme páreček andulek máme je doma v kleci, máme velkou klec, chtěla bych se zeptat, zda může být budka umístěna na dno klece, nebo se musí umístit někam nahoru. děkuji

Re: Chov andulek

(Roman, 20. 2. 2016 14:21)

Nesmí se dát nahoru pak do ní nepůje

Re: Chov andulek

(Martina, 11. 6. 2016 19:21)

Měli jsme budku v kleci na dně půl roku a nic se nedělo, přidělali jsme nahoru a do měsíce zahnízdili

Re: Chov andulek

(ivča, 6. 3. 2017 14:00)

spíš nahoru.dolu andulky moc nelezou.vlastní zkušenost

Re: Re: Chov andulek

(Miluse, 3. 4. 2019 21:24)

Taky mam odskouseno budku nahoru aby mela klid a tmu

Re: Chov andulek

(Miluse, 3. 4. 2019 21:20)

Budku jsem v kleci dala nahoru v kleci a zahnizdila a dnes po18 dnech prvni mlade mame radost je to nas prvni odchov

co když

(hm, 5. 3. 2019 21:46)

mám neochočeného samce a ochočenou samici která jde na ruku zahnízdí spolu.

Blood Albatross : Blood on table

(Aionillows, 8. 10. 2018 1:19)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-prix-france-italie/

Blood Power : Blood urgency table

(Aeffigesee, 24. 7. 2018 17:18)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-belgique-aucune-prescription/

andulka

(Ema pokorná, 13. 3. 2018 17:58)

nevím jak udělad mojí andulku štastnou a mám i kluka ale oba v jedné kleci a nevím jak mojí andulki spářit

Re: andulka

(Bobr, 20. 5. 2018 6:14)

Oni by se měli spářit sami ale be voliéře nebo v kleci musí být budka aby tam vysedela vajíčka..


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »