Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mluvení

22. 9. 2007
,,Mluvení"

Slovo mluvení jsem dala do uvozovek, protože i když andulku naučíte povídat nějaké slova, nebo i věty... Andulka si s vámi nikdy nemůže popovídat, jako normální běžný člověk. Andulka je velmi šikovný řečník, ale to jen tehdy když jí
k tomu pomůžete...

 
Některé andulky se naučí napodobovat jen určité tóny, jiné zvuky, jiné slova či dokonce některé i celé věty a jiné nic, ke všemu jak už sem se zmiňovala však andulce musíme nějakým způsobem pomoc. Pokud však doma máte ještě nějaké zvíře které dělá obvykle stejné zvuky, vaše andulka se je může naučit, stejně tak jako zvuky, které běžně slyší ( vrzání dveří, zvonek... )

Andulka je velmi šikovný ptáček! A proto se může naučit i ,,mluvit"! většinou jí k tomu však musíme napomoci.

Začneme od základu:

Andulka se naučí mluvit nejlépe hned po vylíhnutí, to však musí být ještě s rodiči, takže pro nás to znamená že si ji vezmeme hned po osamotnění a začneme hned s lekcemi. Rozhodneme si který tón, zvuk, slovo... jí naučíme ( andulku nemůžeme naučit najednou více věcí ), jako první bych navrhla její jméno ( to je nejlepší když je na tři až čtyři písmenka ). -

A začneme s lekcemi, lekce by měli trvat nejdéle deset minut (po delších lekcích andulka ztrácí zájem ), lekce dávejme tak 4x denně.
Jedno slovo které jste andulce vybrali pořád opakujte, mezi slovy nechte vždy tak 2 vteřiny. Říkejte jí to pomalu, srozumitelně a ve stejném tónu. - Andulka je schopná slovo napodobovat po třech až čtyřech dnech.

Jakmile uslyšíte andulku jak napodobuje například tón, slova nebo něco drkotá... okamžitě jí začněte slovo znovu opakovat a nepřestávejte s lekcemi! jste na dobré cestě. - a pak? jakmile se andulka naučí slovo které jste jí učil(a), pokračujte s dalšími slovami : postupně jak se andulka bude učit slova, slova ztěžujte.

Může se však stát, že andulka na Vaše lekce nebude reagovat, v tom případě je pravděpodobné, že se mluvit nenaučí. Slova tedy zrušte a navrhněte primitivní například pískání. - Postupujte stejně jako u slov.
U zvuků to probíhá úplně stejně.

Pokud nebude reagovat ani na zvuky, pískání a ani na slova musíte se smířit s tím, že se vaše andulka prostě mluvit nenaučí. Nevěšte hlavu!! andulky jsou přece kouzelní tvorečkové a podle mého nezáleží jestli se mluvit naučí nebo nenaučí. Vždyť je roztomilé to jejich přirozené zpívání, cvrlikání....

Pár důležitých věcí:
* Andulku lekcemi mluvení netrapte! nenuďte!
* Začněte s jednoduchými slovy!
* Dávejte lekce 4x denně nanejvýš deset minut.
* Myslete na to že pokud k sobě dáte dvě andulky ( ať už jedna umí ,,mluvit" a druhá ne, nebo obě umí mluvit ), lehce se odnaučí ,,mluvit" a budou zase běžně cvrlikat.
* Andulku učte zábavně!
* Některé andulky se ,,mluvit" ani nenaučí, jste schopni se s tím smířit?


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mluveni

(HeaL, 31. 12. 2008 10:50)

ahoj

v prvom rade by som chcel podakovat za tento clanok:)
chel by som sa opytat ked zacncem andulku ucit rozpravat tak zacne jest mozem to brat tak ze ju to zaujima ????

vopred dakujem

mluvení

(Verča, 2. 6. 2008 18:32)

souhlasím s Nikou! Mám dvě andulky, a ta jedna( co jí mám déle) učí mluvit tu druhou:-)

Hldej jdehlu v kupce sena

(Suzane, 20. 2. 2008 16:33)

Jehla v kupce sena se trpytí proto mám cierné bryle.
Bluuuusssss díííííííííííkkkkkkkkkk zzzzzzzzzaaaaaaaa ppppppaaaaaaaaatttttttttt.

Nie je pravda,

(Nika, 14. 1. 2008 18:43)

ze kupou druhej andulky sa jedinec odnauci hovorit.Nas bol v spolocnosti 5 a neprestal kecat.Len sa mu treba nadalej venovat ;)