Jdi na obsah Jdi na menu
 


Epilepsie

9. 9. 2008
Tuto nemoc můžou mít i andulky, je to velmi nepříjemná nemoc, která není u zvířat tak známá. Již odpověď na tuto otázku ( Co to vlastně Epilepsie je? ) je velmi složitá, neboť se pod pojem epilepsie dá zahrnout množství různorodých onemocnění jejichž společným projevem jsou zpravidla křečové stavy ať už části, či celého organismu.

V zásadě se ovšem jedná o tři skupiny onemocnění:
1) idiopatická epilepsie - pod tento pojem zahrnujeme všechny křečové a další stavy, jejichž původ je pravděpodobně ve velkém mozku, ale jejichž příčinu neznáme. Označit epilepsii za idiopatickou můžeme až po vyloučení všech dalších eventualit.
2) primární epilepsie - mají svůj původ v mozku a jejich příčina je zřejmá. Nejčastěji se jedná o nádory mozku, poruchy krvení mozku (tzv. cévní příhoda, mrtvice), následky úrazů mozku a pod.
3) sekundární epilepsie - mají svůj původ mimo mozek, avšak dokáží ovlivnit jeho činnost, nejčastěji se jedná o různé poruchy výměny látkové, jako je jaterní selhání, ledvinné selhání, cukrovka nebo další poruchy žláz s vnitřní sekrecí a mnoho jiných příčin.
Společným jmenovatelem všech výše uvedených onemocnění je schopnost vyvolat v části či celém mozku nekontrolované výboje (dobře zachytitelné na EEG zápisu).

Jak se chovat k andulce, která má epileptický záchvat? (pomoct?)
Stav jako takový bohužel příliš ovlivnit nemůžete. Rozhodně není vhodné pokoušet se zvíře vzbudit nebo jinak zasahovat do průběhu záchvatu, neboť jej stejně neovlivníte a můžete pouze zavinit poškození zdraví zvířete.
Dojde-li k pomočení či pokálení, je samozřejmě vhodné tyto exkrementy co nejrychleji odstranit, aby nedocházelo k zbytečnému potřísnění kůže a srsti zvířete.
Přestože epileptický záchvat vypadá dramaticky a nebezpečně, kromě status epilepticus nepředstavuje z okamžitého hlediska pro zvíře prakticky žádné nebezpečí a není se tedy třeba znepokojovat. Vždy je však nutno stav vašeho zvířete konzultovat s veterinárním lékařem!

Cítí při záchvatu něco?
Přesná odpověď není, ale veterináři se domnívají, že žádné bolesti neprobíhají.

VAROVÁNÍ!
Pokud máte nějakou andulku, která má tyto záchvaty a je v hejnu. Nikdy ji nenechte zahnízdit jelikož je tato nemoc genetická.

Léčba
Epilepsie je onemocnění léčitelné, většinou však ne vyléčitelné. Léčí je lékami.


Na tento text mám povolení od veterináře ze stránek: www.aavet.cz Z textu jsem vypsala podle mého to nejdůležitější.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moze to byt epilepsia?

(janka, 3. 6. 2009 11:04)

nasu andulku sme kupili z chovu, spozorovali sme,ze ho casto z nichoho nic zacne hadzat v klietke, a nevieme mu nijako pomoct, po chvili to prestane on sa ukludni niekedy to prebieha aj dva tri krat za den, moze to byt epilepsia ako sa o taku andulku postarat, potom ked to prebehne pitko je kludny a papka, ale spinka uz dole v klietke nakolko pri zachvate spadol a poranil si nozku.

Re: Moze to byt epilepsia?

(Andulčička, 2. 8. 2012 18:32)

S epilepsií jsem se ještě nesetkala,rozhodně zajděte k veterinář.

Epilepsie andulek

(Jiří Beran, 24. 4. 2012 18:34)

Podle vámi popsaných příznaků mám andulku s epilepsií.Píšete, že onemocnění je léčitelné.Můžu dostat radu jakými léky ? Děkuji

Re: Epilepsie andulek

(Andulčička, 2. 8. 2012 18:31)

S epilepsií jsem se ještě nesetkala,rozhodně zajděte k veterinář.

pomoc

(Ivana, 10. 6. 2012 12:54)

Prosím pomoc.Co je mé andulce když nelítá,je nafouklá.Jí i pije.Moje kamarádka řekla že může být těhotná.Prosím napište mi co si vo tom myslíte.email-denisasofie@seznam.cz