Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štětinky na hlavičce

27. 5. 2009
Co to štětinky sou? jak vypadají?
Malé štětinky jsou na dotek tvrdé, vypadají jako malé -ostny-. Mají bílou barvu a jejich růst je poněkud rychlý, dosahují i půl centimetru. Rostou od ozobí výš na temeno hlavy.

Proč vznikají?
Nejčastější příčina proč štětinky vznikají je nedostatek vitamínů, nebo nějaké složky v potravě a může se jednat o cokoliv, bílkoviny, tuky, jód, vápník... čímž pádem chybí nějaká pochoutka, která tyto složky obsahuje.

Jak se jim ubránit a jak je léčit?
Podobně jako u nás, u lidí, je i u zvířat dobré dopřát si něco "nezdravého", nebo něco zdravého, ale ve velkém množství, mám na mysli například tučné tyčinky pro andulky, i tuk tělo vyžaduje. Nebo andulky nechat zobnout z našeho talíře =).
Nejlepší ochrana proti štětinkám je dopřát andulce veškeré pochoutky, každá totiž nějakou složku obsahuje. Proto je dobré andulce nabídnout trávu, tvrdé vajíčko, ovoce a zeleninu, tyčinky, dodatkové vitamínky v podobě barevných pros nebo kapek do vody a jiné.
A co dělat, když se štětinky začínají objevovat? Jen dodat veškeré dobroty, jak už bylo řečeno, samozřejmostí je čistá čerstvá voda, písek, sépiová kost a není na škodu zakoupit kapky do vody na celkovou vitalitu, na vitamíny.


Pozor
- ne u všech andulek štětinky značí nedostatek nějaké složky, některé andulky jej mají dané genem. A jak poznáme, že se nejedná o geny ale o problém?
- Štětinky, které sou genové nerostou -naráz-, andulky je mají většinou od malička
- kdežto oproti tomu štětinky, které značí problém vyrostou ihned, a ve velkém množství  v horším případě vypadá i peří v okolí.

*Výjmka - někdy se však také stává, že štětinky začnou růst aniž by andulce nějaké složky chyběli, jedná se spíše o momentální -nevyrovnaný- stav látek, který by se však měl dál to týdnu zpátky do pořádku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

štětinky

(Agi, 16. 5. 2017 16:07)

Myslím že štětinky se mohou objevit i při přepeření

pomoc to bolí

(Joliis!!, 12. 12. 2010 10:48)

Ja mam andulku Alexu a poslední týden když si ji vezmu na prst v kleci tak mi vleze až k loktu a snaží se vylézt ven sama z klece a když ji pustím ven a sedne si na bydýlko a jak ji chci dat spatky do klece tak mě kouše a moc to bolí dokonce mi prokousla prst a tekla mi krev a zkoušela jsem i sépiovou kost ale ona se jí bojí tak prosím pomoc Předem děkuji

Re: pomoc to bolí

(Ivana, 10. 6. 2012 12:50)

Jollist skus třeba jí dávat do klese s rukavicema.Nebo dej do klece něco co jí chutná třeba tam vleze sama.A prosím momoc,kokni se na klování od ivany a skus mi napsat co si o tom myslíš předem děkuji

prosba

(Eva, 13. 12. 2012 11:37)

andulka má má pod zobáčkem zrohovatělou kůžičku bez peří

pomoc

(xxx, 14. 1. 2012 13:11)

prosím pomoc jak ty štětinkz vypadají??