Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vytrhávání peří

26. 8. 2008

Škubání peří může mít mnoho příčin, proto neexistuje jedno univerzální řešení - nuda, upozornění na sebe, paraziti, zlozvyk ...
Jako první krok nechte papouška vyšetřit, abyste vyloučili zdravotní důvody.
Z jídelníčku vynechte jakoukoli upravovanou stravu, s obsahem umělých barviv, dochucovadel a konzervantů. Papouškovi dávejte pouze neupravenou přírodní stravu. Někdy pomáhá udržovat množství živočišných bílkovin kolem 5% celkového příjmu.
V prostorách, kde papoušek pobývá, udržujte dostatečnou vlhkost (zvláště v zimě v bytě s ústředním topením), asi tak na 50%. Papouška často sprchujte.
Dejte mu množství hraček a bidel k okusování, aby se rozptýlil. Také ho můžete zabavit nějakým výcvikem. Hladinu stresu snižte co nejvíce, ať se nikdo z rodiny v blízkosti papouška nehádá a nepere (např. děti).
Také může pomoci pobyt na nefiltrovaném slunečním světle.
Pokud se papoušek škube ze zlozvyku nebo protože se cítí v lidské společnosti nesvůj, můžete zkusit výscvik s klikrem.


D.B. Klerk (cvičitelka a záchranářka ptactva) používala clicker training k řešení problému dlouhotrvajícího škubání, které veterinář diagnostikoval jako psychické, u 3 papoušků – eklektuse, žako kongo a bílého kakadu (tedy 3 druhů, které jsou známé sklonem ke škubání).

Nejdřív každého papouška naučila několika různým cvikům (pomocí klikru). Tím je zaměstnala a zaměřila jejich pozornost na něco jiného, než na škubání. Pak se pokusila odstranit škubání úplně.
První den stále pozorovala papoušky a klikala a odměňovala jakoukoli ne-škubací činnost. Na konci dne začala odměňovat také, jestliže se papoušek díval na hračku, pohyboval se směrem k ní nebo si s ní hrál.
Druhý den odměňovala jak hraní si, tak všechny ne-škubací činnosti. Zároveň, když si papoušek hrál, pouštěla jistou hudbu. Ta se pak stala povelem ke hře s hračkami. Zároveň spojila jinou hudbu s chvílemi odpočinku.
Pak obě hudby („hrací“ a „odpočinkovou“) proložené pauzami ticha naprogramovala na CD přehrávači a pouštěla ji papouškům během dne, když byla v zaměstnání. Tato metoda, byla úspěšná.

Obrázek “http://papousci.chovzvirat.com/img/forum/otik-5256.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby..

Koukněte se také seem
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ušní otvory

(Pavla, 25. 11. 2016 13:21)

Dobrý den,
prosím o radu, mám 7 měsíční andulku, momentálně jsou mu již dost vidět ušní otvory, na jedné straně více, sem tam se podrbe pacičkou, zobák, nosní otvory má naprosto čisté, jinak je vitální a papá dobře, všechno jinak v pořádku, může jít o pozdější přepeřování či chorobu, moc děkuji za odpověď.

andulka

(lukáš, 9. 5. 2014 12:24)

dobrý den ..chtěl bych zde přítomné poprosit o radu... mám doma páreček st. samečka a ml. samičku... jsou spolu víc jak rok a při pohledu ted na samičku sem zjistil,že jí sameček okloval v oblasti tváře místo kde nemá peříčka.. nevím co dělat ..mám je na nějakej čas od sebe oddělit? (sameček má zkušenost že z minulé samičky se vyklubal dominantní samec který mu to také dělal)prosím moc o radu děkuji přikládám i stranku s foto
Zdroj: http://www.poradte.cz/zvirata/6310-andulky-a-klovani.html

Re: andulka

(Amelie, 1. 8. 2014 19:02)

Samice se možná chtěla spářit a samec to odmítnul ale samice mu nedala pokoj a dopadlo to takhle. U nás to samice dělá samcovy který se s ní chce spářit ale ona to odmítá a pořad klove a to už mají tři mláďata!!

,,škubání,,

(míša, 6. 11. 2012 16:39)

ahoj, naše andulka, máme jí doma 2 měsíce- myslím že jsme ji kupovaly ve 4 měsících od chovatele, nastala věc, že si začala vyškubávat ocas, bohužel všechna dlouhá pírka nemá. může to být nudou? že je přes den doma sama,v kleci, dokud lítala byla ok, ale všude kadila tak jí pouštíme jen na hodinu dvakrát deně.díky, pročetla sem co se dalo, ale mám pocit že je to nudou.

prosím pomoc

(xxx, 29. 2. 2012 19:56)

Ahoj moje andulka se jmenuje pepíček dostala jsem ho na vánoce ale nevím jak ho zabavit když si "možná" vytrhává peříčka předem díky za odpověď

Re: prosím pomoc

(Maruš, 30. 4. 2012 19:48)

Nech mu tam hodně hraček a puštěné rádio

Re: prosím pomoc

(Andulčička, 2. 8. 2012 18:09)

Často si s ním povídej,neh ho at se proletí,dej mu tam hodně hraček a jestli na něj nemáš čas a musíš chodit do školy,kup mu společníka,andulky si spolu budou povídat,švitořit,hrát si a navzájem čechrat peříčka. Hodně štěstí s tvým miláčkem. :)

Pěšáci

(František, 7. 11. 2010 15:21)

Chtel bych se zeptat jak vznikne nemoc pěšáci

Re: Pěšáci

(František, 7. 11. 2010 15:25)

Jak vznikne nemoc pěšáci