Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozumíte jim?

22. 9. 2007
Tento článek bude o různých pohybech, chování... Prostě to základní co by jsme všechno měli vědět!!


Začneme: Andulka má peří načepýřené, v zobáku ,,překousává" proso. Může mít zavřené očíčka. Jedna nožička může být ,,zavrtaná" v peří.

Andulka která se takto chová je plně spokojený ptáček!

Pokud se k tomu přidá: přivřené či zavřené očíčka a zabořená nožička v peří, tyrlikuje, vysvětluje to že andulka je v danou chvíli spokojená a nic jí nechybí. Pozor: Proto jí nerušte!
Tento
jev je známkou dobré péče a spokojenosti andulky...

ObrazekAndulka má peří přilehlé k tělu a křídla má od sebe odtažené. Stojí vzpřímeně.

Této andulce je horko! Nebo je špatné ovzduší. = chladí se.

Pokud se k tomu přidá: Otevřený zobák, nožičky daleko od sebe, vysvětluje to že andulce je opravdu horko Andulka to může dělat i když je ovzduší kolem ní například dusné... Pozor: když nastane tato chvíle nechte andulku v klidu. Nehoňte jí více!! Nebo na ní hned nežeňte rychle studený vzduch! Z toho by andulka mohla zkolabovat.

Co mám dělat? Dejte jí do své klece ( to proto aby byla ve svém a kvůli následujícímu úkolu ), a mírně otevřete okno ať jde do místnosti čerstvý vzdoušek a trochu mírného vánku. Andulku nechte v klidu. Ponechte ji však na místě, kde je - pokud ji nemůžete "lapit".

ObrazekAndulka má přilehlé peří, křídla má u těla, je zpřímená a krk má vytažený, oči otevřené.

Tato andulka se bojí.

Pokud se k tomu přidá: křik, znamená to že je andulka v dané chvíli stresovaná nebo se hodně bojí. Andulka se může bát že přišla například do nového prostředí. Nebo je nějak vylekaná. Či se například bojí ať už zvířete, nebo zvuku nebo i nějakého předmětu. Pozor: z velkého vypětí by mohla dostat šok

Co mám dělat? Pokud andulka není stresovaná nebo se nebojí z Vás ( :-) ), přistupte ke kleci, povídejte jí něco a okamžitě se snažte jí co nejdříve uklidnit. Snažte se nalézt příčinu, proč se tak vylekala, pokud to byl nějaký předmět - dejte ho pryč a později, až bude andulka v klidu jej seznamte.


Andulka se načepýří a následovně otřese.

Má to více příznaků:
A to:

1. Andulka se může otřást, po péči o své peří. V této situaci je všechno v nejlepším pořádku.

2. Andulka se může otřepat, poté co zažila něco čeho se bála. Nebo se něčeho lekla. Po otřepání je zas pro andulku všechno v pohodě, tudíž se ani nebojí.

3. Otřepe se po ranní rozcvičce ( o rozcvičce viz.: text pod ), a je připravená nastartovat nový den. V této situaci je také vše v pořádku.

4. Může se otřepat i například jen kvůli rychlé úpravě peří.

5. Nebo například že něco chystá, něco se jí povedlo...


Andulka si ráno po spaní protahuje nožičky a zároveň i křídla.

Tato jak říkáme rozcvička je v nejlepším pořádku!!

Tuto rozcvičku by měla dělat každá andulka po spaní. Ať už po odpoledním nebo ráno. A proč to dělá? Andulka si protahuje křídla a nožičky a je připravena nastartovat nový příchozí den. Po rozcvičce by mělo následovat otřepání.
K čemu to slouží?
Andulka si protáhne svalstvo v křídlech a nožičkách, čímž své tělo ,,oživí" a je nastartovaná na příchozí den. Pokud to nedělá není to v pořádku. Mohlo by se jí něco stát se svalstvem, nebo podobně. Je to v podstatě tak jako u nás lidí, před tělesným výkonem, si dáme nejdříve rozcvičku aby jsme probudily svalstvo... U andulek je to stejné ovšem u nich je to důležitější.
U většiny andulek probíhá ranní vstávání takto:
Probudí se, ,,dá si rozcvičku", otřepe se, de se nažrat ( snídat ), sedne si na své bidýlko u kamaráda nebo své nejoblíbenější, tam si pročistí peří, znovu se otřepe a pak už běží den.


Andulka sedí na zemi, na bydýlku, je mírně přikrčená a třepe křýdli.

Má potřebu akutního prolétnutí. Pořádně rozmáchnout křídly.

NA TOMTO ČLÁNKU SE PRACUJE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www

(Šawot, 7. 7. 2010 10:43)

ahoj... já mám andulky (2,kluk,holka) teprve krátce.. 2 dny a otevřela jsem jim klec a odešla na druhou stranu pokoje.A oni se ani nehli.. vůbec se nesnažili vyletnout jako by byla pořád zavřeá..newíte čím to je? piš te na email prosím Sheryl13@seznam.cz

proč?

(Nela, 31. 8. 2009 16:09)

mozná bys ji mel nachvili pustit prolétnout u mích andulek to taky obcas zpozoruju

Dotaz

(Lukáš, 23. 12. 2008 14:11)

A chcěl bych se zeptat proč moje andulka někdy je v kleci,stojí na bidýlku a máve křídli jako by chtěla to bidýlko zvednout.Když tak mi pište na e-mail LucasSimcik800@seznam.cz děkuji