Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstavní andulka

26. 8. 2008

S pojmy jako jsou výstavní andulky či výstava andulek se setkáváme velice často. Ne každý však přesně ví jak vlastně taková výstavní andulka vypadá či má vypadat. A stejně je to i s jejím pojmenováním - výstavní andulka - proč právě výstavní andulka?

Výstavní andulky vlastně vznikly umělým šlechtěním andulek obyčejných. Nejdříve se začali andulky šlechtit kvůli barvě a později též i kvůli tělesným proporcím. A protože se chovatelé chtěli pochlubit co se kterému podařilo odchovat, jak zdokonalili barvy či tělesnou stavbu andulek, začali své andulky vystavovat na společných výstavách. Následovalo zakládání samostatných speciálních klubů - klubů chovatelů andulek. Každý klub si stanovil pravidla, jak má taková výstavní andulka vypadat, stanovil si pravidla pro soutěžení a tak dostala lidská soutěživost zelenou. Také s rostoucí spoluprácí jednotlivých klubů se postupně ujednocuje náhled na výstavní andulky a sjednocují pravidla pro jejich vystavování a posuzování.

Výstavní proto, že se šlechtí a chovají za účelem soutěžení na speciálních výstavách. Každý chovatel výstavních andulek má svůj cíl, chce uspět na výstavě a předvést své andulky - šampióny. Právě výstavy jsou tím jediným srovnávacím měřítkem pro určení kvality výstavních andulek. I ta nejlepší andulka pokud se nezúčastní je dobrá jen v teoretické rovině a teprve když se prosadí na výstavě se z ní stává opravdový šampión. Také pozorování špičkových šampiónů na výstavách utváří vlastně názor na to jak má taková výstavní andulka vypadat.Všímáme si kladů vítězných ptáků a také jejich záporů, pokud se konají otevřené výstavy s veřejným posuzováním, máme tak jedinečnou možnost i vše konzultovat s posuzovatelem přímo při posuzování. Takto získané zkušenosti jsou jedinou cestou k úspěchu, jediným možným způsobem, jak načerpat zkušenosti, jak získat "náhled" na to jak má taková výstavní andulka vypadat a toto pak následně zúročit ve vlastním chovu.

Článek převzat od Milana Habrcetla
Díky

 http://www.vystavniandulky.wz.cz/images/fotobig/Ch011.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Výstava andulek

(Petra, 21. 6. 2013 16:48)

Chudáci andulky, jak můžete takhle trápit zvířata? Navštívila jsem jednu výstavu andulek a bylo to opravdu depresivní. Andulky byly špinavé a zanedbané a po "šlechtění" vypadaly jako holubi, kteří ani nemůžou nic vidět, protože mají zarostlé oči peřím. S andulkami chovanými v domácnosti to nemělo pranic společného. HANBA!!!!!!!!!

Re: Výstava andulek

(Ivan, 26. 3. 2018 19:38)

Co ocakavas od idiotov, ktori si inak zarabat nevedia?