Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přečtěte si!

22. 9. 2007

Co to je?
Malý zářivě barevný ptáček. Poprvé byly dovezeny z Austrálie kolem roku 1840, takže přestaly nosit svoje mláďátka v kapse už před mnoha lety. Nyní je nejpravděpodobněji najdete v KarlovýchVarech, kde si získali výbornou pověst jako dokonalí společníci pro starší bohaté lidi. Ne, že by andulka-jak se jim lehce vulgárně říká - byly vysazenyna staré lidi, to ani náhodou. Klovnou kohokoli.

Kolik bude stát?
Pokud je mi zdáno, neexistuje černý trch s pašovanými andulkami, tudíš budeme moci koupit tu svoji v obchodě nebo u registrovaného ptáčníka za pouhých 100-150 Kč. Ve skutečnosti netvoří hlavní výdaje samotná andulka, ale její nezbytné doplňky.

Kde bude bydlet?
V kleci. Mužeme ji zkusit ubytovat ve staré krabici od bot, ale brzy zjistíme, že to není ten nejlepší nápad. Dejte pozor, ať ji náležitě vyberete, protože ten malý tvoreček v ní s největší pravděpodobností prožije celý zbytek života. A z tohoto důvodu jí také budeme muset vybavit nezbytnými předměty. Už vás slyším,. jak říkáte: "A jakými předměty?" No já vám to povím jestli mi dáte tu možnost! Andulky jsou velmi krásné a panečku vůbec si toho nejsou vědomy. Jednou z činností, které dělají opravdu rádi, je zhlížení se v zrcadle. Zrcadlo je tedy prvním zásadním předmětem v klůeci. Dále budeme potřebovat bidélko. Je pravděpodobné, že v kleci už nějaké bude, ale ujistěte se, že je možné umístit je tak, aby na něm andulka mohla sedět a koukat se přitom do zrcadla. Potom houpačka, obratně umístěná tak, aby se andulka viděla v zrcadle, ať už se bude houpat jakkoliv vysoko. Dále žebřík, který spojuje zrcadlo a všechna vyhlídková místa. Zvoneček. V některých klecích už bývá zabudován, není-li tomu tak, musíme bezpodmínečně nějaký opatřit. Účel takového zvonečku není možná na první pohled patrný, ale když budeme byť jen malou chvilku andulku pozorovat, zjistíme, že často klimbají. Zvoneček je tu tedy od toho, aby se probudily. přece nebudou darmo utrácet čas, který mohou strávit koukáním se do zrcadla, ne?

Co bude žrát?
Je pravděpodobné, že potom zaplatíte klec se všemi nezbytnými doplňky, nezbude zde místo pro krmítko. Možná zde nezbude ani místo pro ptáčka, čímž by byl problém krmení vyřešen v zárodku. Ale předpokládáme-li, že máme klec odpovídajícím rozměrů, která není přeměněna v posilovnu, budeme potřebovat mělkou misku a nádobku na vodu. Tu musíme připevnit k boční straně klece tak, aby se ptáček mohl pozorovat v zrcadle bez nebezpečí, že si při pití poslintá své nádherné peří nebo že si vykloubí krk. Miska s jídlem by měla obsahovat směs zrní. V obchodě se zeptejte provadače, které zrní je vhodné, ale nejdůležitější je stejně, aby byla miska před zrcadlem, protože andulky nevydrží dlouho, aniž by se na sebe nekoukaly, a nechcete přece , aby trpěla hlady.

Co bude dělat?
Domníval jsem se, že už je to jasné-dívat se na sebe do zrcadla. Také je možno učit andulky mluvit, i když, ať už je budete učit cokoli, vždycky to dopadne tak, že se vás zeptají: "A kdo je tady nejkrásnější?"

Proč jí chci?
Správný dotaz, i když, jak už jsem řekl, jsou zábavné. Také je vhodné mít po ruce takovou andulku i kdyby měla sloužit jen jako neustálá připomínka faktu, že na této planetě existuje alespoň jedno stvoření, které stráví civěním do zrcadla více času než vaše starší sestra (případně bratr).

Kdy zemře?
Průměrná andulka vydrží přibližně pět nebo šestl let, i když mohou žít i déle. Mohou žít i podstatně kratší dobu, vzláště máte-li kočku! Mezi hlavní příčiny úmrtí patří:

a) nesprávná výživa-obvykle způsobena tím, že andulka obědvá stravu určenou pro své psa

b) kožní nádor-obvykle způsoben nesprávnou výživou

c) srdeční selhání-obvykle způsobené tím, že se podívá do zrcadla a oběví kožní nádor

Stojí za to abych se o ní staral(a)?
No, vlastně ne. I když by mohla vyhrát nějakou pochybnou soutěž krásy a tím se vám odvděčit.

Jaké jí dám jméno?
Andulku můžeme pojmenovat v podstatě jakkoli, i když je pravděpodobné, že se ona sama bude nakonec oslovovat "Malá." Jelikož se jedná o drobné spořádané ptačky, bde lepší vyhnou se jménům jako "Zabiják" nebo "Drtič."

Co ještě potřebuji vědět?
Andulky milují poletování, proto je nechte, je-li to jen trochu možné, lítat po místnosti. Můžete tak učinit, když jí budete čistit klec, což byste měli dělat minimálně jednou týdně. Ale varování: Dejte pozor, aby byla všechna okna zavřená. Taky si dejte pozor, aby v místnosti nebalo žádné zrcadlo jinak už ji nikdy nedostanete zpátky do klece.

Skryté nebezpěčí
Na první pohled pro vás andulky nepřestavují žádné nebezpečí. Jsou hezké pohledné a příliš malé na to, aby byly doopravdy nebezpečné. Avšak přesně takhle funguje síla našich mazlíčků. Andulky mají obrovský talent vyrážet opravdu uširvoucí a naprosto nesmyslné křeky přesně v okamžiku, kdy se chystáte učinit něco nekonečně důležitého: Dokončit obzváštně náročnou práci do školy, dosáhnout světovlády v civilizaci nebo jiné senzační počítačové hry, zaslechnout jméno tajemného cizince, který přeřízl Majora Zemana motorovou pilou anebo jenom provléknout nit uchem jehly, anž byste přitom zasáhli palec. Nějakým záhadný způsobem ptáček ví, kdy zavřeštet tak, aby to mělo maximálně ničivý dopad a vy ho přitom nemohli ani náhodou podezřívat, že tak učinil naschvál.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím o radu !!!!

(Renáta, 7. 10. 2013 6:08)

Dobrý den, prosím Vám, měla jsem 2 andulky, ukázalo se že samičku a samečka, ale dneska ráno jak jsem vstala, samička byla v kleci mrtvá /nevím proč / mám je +/- 5 měsíců. Teďkom mám obavy aby mi sameček neumřel /steskem po samičce/ prosím Vám poraďte mi co mám dělat??? Mám mu koupit další andulku do klece?? Nebo jenom náhradu za andulku /nějakou plastovou andulku/ ?? Moc děkuji za rady.

zrcátko

(Léňa, 13. 1. 2010 10:32)

Já měla u andulky nejprve také zrcátko.Moje andulka si s zrcátkem hrála a povídala si s ním někdy byla opravdu hlučná ale k agresivitě nikdy nedošlo.Andulka Béďa se naučila i mluvit a u zrcátka povídala nejčastěji.Momentálně už zrcátko nemá protože ho nepotřebuje.Má kolem sebe totiž 5 andulek, 3 mláďata (vlastní) a 2 agapornise.Pokud máte zájem o madý tak jsou na prodej.Více informací o mladých mohu zaslat mejlem.E mail: Bedakiki@seznam.cz

Veru

(Admin, 24. 11. 2009 21:43)

Ano, není problém to obhájit... S tou blbostí a agresivitou na zrcátko, blbost to není - mám to ověřené i ze své zkušenosti a pak i od ostatních lidí, co sem s nimi o tom diskutovala ;-)... Nevím, jestli si tenhle text nepochopila - zřejmě ne - tak pro tvé a mé vysvětlení - tenhle text je na pobavení, nebo ti přijde "normální" jak andulka umře? body a, b, c? Prosím, jen z něj neber "téměř" nic vážně.
Díky za pochvalu stránek, ano opravdu mě to tu baví. Dá se tu vyznat - je tu udělaný přehled, který je hozený hned na úvodní stránce - když si moje stránky zmapuješ, dočteš se tady toho, troufám si říci - dost! Ty bláboly - jak říkáš, tu mám proto, že nechci aby moje stránky působily a byly "odborně odborné" ale byla tu také zábava, možnost tvého vyjádření, diskutování apod... stačí ale jen číst - vše tu mám napsané ;) díky za komentáře

pro admin

(VERU, 24. 11. 2009 20:26)

tak ale to je pěkná blbost s tím , že na zrcátko je agresivní ! o něčem takovém jsm ještě neslyšela ... A ted yproč tady básníš o zrcátkách , když potom tady píšeŠ , že na né jsou agresivní ... ?
Myslím , že by sis to měla objasnit '-)

tahle rubrika

(Veri, 24. 11. 2009 20:23)

Máś to tady moc hezké , ovšem strašně moc rubrik ! to samozřejMé ae nemyslím dobře , jde vidět , že tě tento blog baví :))
Jen by tady mohlo být více podstatného a ne většina blbábolů :)) jinak moc hezké '-)

najde krmeni

(DAVIIIIIIID, 16. 4. 2008 15:05)

Najde krmeni a vodu????Nejsem s ijistej blazni.

Honzovi

(Admin, 22. 3. 2008 9:49)

Ahoj, jak už jsem odpvídala Zvědavé :D. Být tebou raději bych ho tam vůbec nedávala. Může se stát, že by se andulky chování nezměnilo, ale může se taky stát, že by se andulka mohla stát agresivní, kdyby měla zrdcátko. Prostě se jí jen věnuj a místo zrdcátka jí dej zvoneček. Moje Baruša se totiž se zrdcátkem stala dost agresivní... Doufám, že už v tom máš jasno ;-)

Prosím odpověz

(Honza, 21. 3. 2008 23:55)

JAk je to tedy s tím zrcátkem? Má ho tam mít pro zábavu a nebo se mu mám vyvarovat aby nebyla agresivní? Mám jí ho tam dát když bude ještě mladá a budu jí mít krátkou cvíli a nebo až bude ochočená? A mám jí ho tam teda vůbec dát? Předem moc děkuji za odpověď