Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stříhání letek

20. 11. 2007
Stříhání letek, i to se dnes dělá... Majitelé ptáků se brání tím, že nechtějí, aby jim andulka ulétla... Tím pádem si to ale můžeme srovnat s malými dětmi... Ustřihnete-uříznete jim také nožičky aby vám neutekly? Nejspíše to neuděláte! ( pochopitelně, že ne! )

Křídla - to je záležitost, kterou příroda věnovala pouze a jen ptákům! Ptáci se pohybují z většiny části života létáním. A zde se samozřejmě naskytuje možnost - Únik papouška!
 
Jediným důvodem stříháním letek je, aby nám papoušek neulétl, (nebo ste našli ještě jiný?) stříhání by se ale proto dělat rozhodně nemělo!
 Jestliže nejsme schopni uhlídat papouška před úletem z domu (voliéry, klece...), pak si andulku nemůžeme pořídit! Vím, je velká možnost, dopustit se nějakého omylu, kdy ste zapomněli docvaknout dveře, okno a andulka má možnost uletět. My se ale musíme snažit dávat si pozor MAXIMÁLNÍ!

A to nemluvím o psychice papouška... - on ví, že může létat, že má ten dar... a najednou chyba, prostě mu nejde vzlétnout, nemůže, nejde to... je odsouzen jen lezením po zemi. Proto jsou mnohdy ptáci bez letek "zdeptané".

A řeknu to pár slovy: Pták, bytost, která má křídla. Je to jediný živý tvor,  který dokáže létat ve vzduchu, tvor, který dokáže odporovat gravitaci a vznášet se mezi oblaky.. dívat se na všechno z výšky.

Tak proč mu je brát?! Proto, že si ho člověk zdomestikoval a chce ho dále omezovat?
Myslím si, že normální člověk by nedokázal udělat tu strašnou věc (stříhání letek)!

Pokud jsem někoho urazila, nechám to tak jak je... Stříhat letky se prostě nemají!
V další rubrice najdete videa, jak někdo stříhá letky andulkám!

Obrazek

Pište vy vaše názory na Stříhání letek! (do komentářů)

Můj názor jistě všichni znáte... vážně, je to hrozný... mně už jen vadí ten pohled na ptáky, když se vykoupají, smáčí si křídla a nemohou létat, už to mě nepředstavitelně užírá. Natož, abych jim ty "křídla" vzala... nemám na to právo! Nikdo na to nemá právo.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

horor?

(Daniela Kurcová, 28. 7. 2013 9:22)

Mám stejnej názor, nikdy bych svým andulkám letky neustříhla, ale dejte pokoj s těma nohama, pták to necítí. A stříhání letek horor není pro toho ptáka ani pro nás. Uříznutí nouhou je něco úplně jinýho.

Zastřihnutí letek

(pipka, 6. 7. 2013 12:35)

Střihnout letky je někdy vyhodné pro člověka ovšem pro ptáka už nikoli...
Ale osobně proti " zastřihnutí" letek nic nemám, pokud se to udělá odborně a s rozumem.

Cílem zastřihnutí letek by nikdy ale nemělo být to že pták muže uletět, nebo znemožnění jakéhokoli létání...

Jediný případ kdy bych zastřihnutí (říkám zastřihnutí, míním tím jedno jediné a takové aby pták měl možnost letu pouze omezenou) toleroval je když je andulka či jiný pták mladý, velice mladý a čerstvě ho přivezete domů, a hodláte ho mít jako mazlíčka a ne zamřížovanou figurku.
Pak se pták snadněji učí, i chytý když poletuje po bytě, a tim je i menší pravděpodobnost zranění když nenaráží do všeho okolo a nepadá za nábytek...

v tomto jediném případě bych letky jednou zastřihl, a jak dorostou už bych žádné podobné zákroky neaplikoval.

Pokud ale někdo stříhá letky tak že se pták neodlepí od země a tohle dělá pravidelně, ne jen že bych mu dal přez dršku ale taky bych ho udal vždyť tohle u je týrání, to už je jako cpát klokanovy do kapsy závaží aby neskákal, nebo běhavým zvířatům svazovat nohy...

Toť muj názor...

pro vás

(inkognito, 18. 2. 2008 15:06)

jéžiš vy z toho delate horor

Re: pro vás

(Kamila, 4. 9. 2011 10:29)

Ty jsi cvok!!!! Jak by se ti líbilo, kdyby jsi byl pták a majitelé ti stříhali letky?!

Re: Re: pro vás

(majitelka ochočené andulky, 10. 2. 2012 17:31)

Nevím, ale v okamžiku, kdy se z andulky stalo domestikované zvíře, žije většinou sama v kleci, přitom je to hejnové zvíře!!! které má žít ve volné přírodě Austrálie a trpí o samotě, může tento malý a vratný zákrok pomoci získat důvěru k Vám a až ji dorostou bude spokojenější, protože Vás může vískat ve vlasem apod.

Re: Re: Re: pro vás

(tessinka, 9. 5. 2012 20:47)

Bohužel teď s tebou nesouhlasím , moje andulka,může létat celý den po bytě a zavírám ji až večer,je nadšená z toho že může přelétávat tam a zpět. Každá andulka je za svůj let velmi pyšná. Andulk a s ustřihnutýma letkama,už není papoušek. Papoušek je o tom,je se může naučit mluvit, že může létat, a že papá zrní. Andulka bez letek je naprosto bezbranná. Osobně myslím, že stříhání letek je zase nějaká lidská hovadina,která přeorganizovává celou přírodu!

Re: Re: Re: pro vás

(andul2, 2. 6. 2013 23:01)

ALE NEMŮŽE LÉTAT!

stříhání letek

(lili, 6. 1. 2008 18:03)

má kámoška jim letky stříhá a dosud se nic nestalo akorád jí skrotli jedna umí mluvyt a ta druhá jí ozobává zuby oba jsou jako beránci takže nevídím důvod proč se to nesmí stříhat!!!!!!!!!!!A bude jim je stříhat dále!!!

Re: stříhání letek

(andul2, 2. 6. 2013 9:50)

Jedna umí mluvit a druhá... Ale žádná neumí lítat! Pěkná pitomost to stříhání letek!!!

Re: stříhání letek

(normalni clovek, 2. 6. 2013 11:21)

Chce se mi zvracet s takových lidí jako je lili! Fuuuuuuuuuuj:-(

?

(lulu, 3. 9. 2012 14:40)

A co netopýr? To je savec a také létá ...

stříhání letek ? NE

(Nela, 14. 8. 2012 11:26)

tohle bych svý andulce neudělala jelikoš mi na ni záleží a zaleží mi ja jejím zdravý aby mohla létat a být takova jaka je ne aby byla naka upravená nebo co

Stříhání? ANO i NE

(majitelka ochočené andulky, 10. 2. 2012 17:28)

Určitě nestříhat z manýrů, že nejde ochočit po půl roce, ale už u dospělé (cca 1rok) andulce, kdy naprosto vše selhalo, po poradě s veterinářem zastřihnout pár letek (pár!!! ne všechny!!!), aby se jí na nějakou dobu hůř lítalo a ona musela být ochotnější v komunikaci s Vámi, tak ano!!! Ale opět zopakuji. Nikdy tak nestříhejte andulce křídla sami pokud o tom nic nevíte, mohly by jste jí ublížit. A pokud Vás nezná a není starší, tak Vám to k ochočení taktéž nepomůže, právě naopak. Pták potřebuje první získat počáteční důvěru sám, a pokud ji nemá někde jste udělali chybu.

Zastřihnuté letky v době přepelichání NŠTĚSTÍ dorostou! Ale že bych byla pro...

(Shante, 30. 8. 2011 22:02)

Ahoj.
Stříhání letek. To je diskutabilní věc (píšu to slovo dobře?). Nevím, já své andulce nebudu stříhat letky, nechci a nebudu, už z toho důvodu, že bych jí mohla ublížit. Ale pro všechny, kteří to neví - andulkám ty letky v době přepelichání dorostou! ;).

letky

(Radek, 24. 9. 2010 20:39)

stříhání letek jen proto ,aby papoušek neulít mi příde jako pěkná blbost.

stříhaní letek ne ne ne ne ne!!!!!!!!!!!!

(sara, 30. 8. 2010 14:02)

souhlasím

HRŮZA!!!

(Makynka, 28. 8. 2010 17:33)

Křídla by se jim opravdu stříhat neměla, vždiť když jim nekdo ustřihne křidýlka je to pro ně asi něco jako když my nemáme nohy. HRŮZA!!!

andulka

(Zuzka, 18. 7. 2010 13:03)

Video mě docela vzalo. Já mám sice andulku Andy sotva dva dny ale přistřihnout letky bych jí nenechala to mi příde krutý. Nejvíc vděčím nej. kámarádce, že Andy od vajčka tahala a přivikla si na ruce.

uletěli

(miška, 11. 7. 2010 19:12)

o prázdninách mi uletěli dvě andulka protože mněli špatně zajištěné krmítko. doufám že se vrátí ale pro jistotu mám dvě nové-Andulku bělokřídlou modrou a andulku strakatou zelenou

Pro inkognito

(Anonim, 9. 7. 2010 11:57)

Seš debil ikognito?! Jsem sice novej majitel ale rozhodne si myslim že by se jim letky strihat neměly!!!!!!!