Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stříhání letek

20. 11. 2007
Stříhání letek, i to se dnes dělá... Majitelé ptáků se brání tím, že nechtějí, aby jim andulka ulétla... Tím pádem si to ale můžeme srovnat s malými dětmi... Ustřihnete-uříznete jim také nožičky aby vám neutekly? Nejspíše to neuděláte! ( pochopitelně, že ne! )

Křídla - to je záležitost, kterou příroda věnovala pouze a jen ptákům! Ptáci se pohybují z většiny části života létáním. A zde se samozřejmě naskytuje možnost - Únik papouška!
 
Jediným důvodem stříháním letek je, aby nám papoušek neulétl, (nebo ste našli ještě jiný?) stříhání by se ale proto dělat rozhodně nemělo!
 Jestliže nejsme schopni uhlídat papouška před úletem z domu (voliéry, klece...), pak si andulku nemůžeme pořídit! Vím, je velká možnost, dopustit se nějakého omylu, kdy ste zapomněli docvaknout dveře, okno a andulka má možnost uletět. My se ale musíme snažit dávat si pozor MAXIMÁLNÍ!

A to nemluvím o psychice papouška... - on ví, že může létat, že má ten dar... a najednou chyba, prostě mu nejde vzlétnout, nemůže, nejde to... je odsouzen jen lezením po zemi. Proto jsou mnohdy ptáci bez letek "zdeptané".

A řeknu to pár slovy: Pták, bytost, která má křídla. Je to jediný živý tvor,  který dokáže létat ve vzduchu, tvor, který dokáže odporovat gravitaci a vznášet se mezi oblaky.. dívat se na všechno z výšky.

Tak proč mu je brát?! Proto, že si ho člověk zdomestikoval a chce ho dále omezovat?
Myslím si, že normální člověk by nedokázal udělat tu strašnou věc (stříhání letek)!

Pokud jsem někoho urazila, nechám to tak jak je... Stříhat letky se prostě nemají!
V další rubrice najdete videa, jak někdo stříhá letky andulkám!

Obrazek

Pište vy vaše názory na Stříhání letek! (do komentářů)

Můj názor jistě všichni znáte... vážně, je to hrozný... mně už jen vadí ten pohled na ptáky, když se vykoupají, smáčí si křídla a nemohou létat, už to mě nepředstavitelně užírá. Natož, abych jim ty "křídla" vzala... nemám na to právo! Nikdo na to nemá právo.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Letky

(Janec, 6. 7. 2016 21:35)

Ptáci že jsou jediní s křídlama???? Že je to jediný živý tvor co dokáže překonat gravitaci?? A co hmyz a netopýři???? A po vystřihnutí letek mohou trochu létat, ale obtížněji. A nebolí je to.

Pitomci!!

(Lenka, 22. 3. 2008 0:40)

Prej horor...!!!! No myslim si že kdyby tobě někdo ustřihl nohy tak by to asi horor byl nemyslíš??? Přemejšlej trochu.....

Re: Pitomci!!

(majitelka ochočené andulky, 10. 2. 2012 17:36)

Asi bych to nepřirovnávala ke stříhání nohou, protože nám by už nikdy nedorostli. Ale pokud si je obě zlomíme, tak se o nás také někdo víc stará a toho někoho máme ještě radši.. Nebo je to jako když vám někdo sebere řidičák... taky ještě můžete chodit pěšky nebo metrem a nic se Vám nestane. Až ho dostanete zpátky je to radost.

Re: Re: Pitomci!!

(Moniika, 11. 2. 2012 19:25)

Možná, ale zvíře si nedokáže tohle říct - jé, oni mi ty křídla dorostou... Jinak - jedno utrpení je to, že jak píšeš - hejnové zvíře žije samo, ale proč ji tedy dávat druhé? Navíc, zde se myslí stříhání letek natrvalo (tzn. že se letky ani dorůst nenechají a znovu se stříhají) Ale díky za názor.

Re: Re: Pitomci!!

(andul2, 2. 6. 2013 23:06)

letky nedorostou!

Re: Re: Re: Pitomci!!

(Péro, 17. 1. 2016 9:49)

To jsi vzal kde ? Andulky normálně přepeřují.

Zlomila se peri

(Sandra, 20. 6. 2015 20:30)

Jednou kdyz jsem ji neco upravovala v kleci tak si zlomila nejdelsi peri na ocasu. Bojim se zeto byly letky.

Vzkaz pro omezence

(Jana -majitelka dvou ochočených andulek, 3. 3. 2015 11:25)

Ahoj všichni, jak už asi víte,padla řeč o zastřihování letek... Takže já jsem zásadně proti! Každý živý tvor má právo mít volnost. Z lidí kteří toto praktikují,tak mi zůstává rozum stát!!! Pokud chcete mít svoji andulku ochočenou,tak si její důvěru určitě nezískáte tím,že ji zastřihnete křidélka!!!Za tímto způsobem cestu nehledejte! A pokud se tu najde pár omezenců kteří budou mít nějaké připomínky, no tak si poslužte, já svůj názor nezměním.

ahoj

(Izzi , 25. 5. 2014 22:25)

Podle mě by se jim měly zastřihnout kridla protože když někdo srovnava křidla s nohama tak oni pak ještě muzou chodit ale mi nemuzem nic moje andulka je ma zastřihnuty už od zacatku a je krotka jako beranek!

Re: ahoj

(am, 9. 6. 2014 21:19)

Pravda jak jak jste to udělali ;-)

Re: ahoj

(naty , 22. 1. 2015 22:09)

Ahoj já si andulkám taky (občas ) zastrihnu letky a teď si na mne zvyká a naslouchá mi když je mnela delší tak byla zlá :) a ted je trochu krotká

....ndjdndjs

(jan, 21. 10. 2014 23:13)

Já jsem jednou zastrihl letky a už bych to víc neudělal mel jsem k tomu důvody toho že andulka narazila do zdi a zlomila si křídlo byla u nás nova udělal jsem to pro to abych ho mohl lépe zafixovat druhého sem nechal jak je ano andulka je sic pote krotsi ale sem rad ze už je zase v se v pořádku a muže si dělat co andulky dělají :) Ted už ho mám rok a půl a pořídil jsem mu kamaráda který od koukal od něj co děla takže mám mam dvě ochočene andulky :) co se tyče zastrihnuti letek ano ale urcite ne z důvodu úlet nutí a ochočení beru v potaz větší papoušky kteří mají třeba problém manevrovat v malém byte když je tam někdo má ale samozrejme zastrihovat s mírou vždyť je to jejich prirozeny instinkt a opravdu s nohama člověka to nemá nemá co dělat Já s nimi zkoušel mávat a zatím jsem nevzletnul takže tohle srovnání nechápu :D

pomoc pro vás

(pomoc od Amelie, 1. 8. 2014 18:25)

Pokud také nechcete aby vám andulka ulétla můžete ji také přestřihnout ocasní pera která andulky kormidlují

Stříhání letek

(KatQy, 25. 7. 2014 12:21)

Stříhání letek je strašné. Ptáci mají ten dar tak proč jim ho brát.. Nikdy bych svému anduláčkovi letky neustříhla! a jestli se na něj někdo pokusí sáhnou uříznu tomu dotyčnému nohy! omlouvám se za ta slova:)

andulka

(am, 9. 6. 2014 21:15)

Nám z venkovní klece uletěl krásný andulák je nám hrozně.Už se asi nevráti.Chceme zastřihnout křídla ostatním v v domě ať létají jak chtějí mu nechceme ale přijít o další andulku.

Já slyšela

(Bambula a Charlie, 2. 2. 2014 10:28)

Ahoj.Já slyšela že když se andulce zastřihnou letky(jen malinko konečky),že je prý krotší.Sice se mi to zdá taky surové,ale kdo ví.Já osobně bych to neudélala svím miláčkům ani za nic.

zástřih

(verus, 17. 10. 2013 22:14)

Ahoj, za svůj život mám již několikátou andulku a všem jsme po příchodu domů a "zabydlení" prostříhli letky. Andulka vždy může létat, ale jak mnozí níže zmiňují, neuletí, neublíží si při "domestikaci" :) Každá andulka si po prostřihnutí velmi rychle zvykla na nošení na rameni, na hlavě, ozobávání naušnic a drbání pod zobáčkem.

Jen jednou jsem nové andulce letky neprostříhla a uletěla mi dřív, než jsme se stačili seznámit. Přijde mi hloupé Vaše odsuzování a řeči o omezování životní svobody ptáka.

Mám andulky radši než psy i kočky a nikdy bych jim neublížila, ale nemám na mazlení celý den a ptáček, kterému po prostřihnutí nabídnete přátelství a důvěru ji přijme rychleji než 100% volný "domácí" pták, který má neprostříhnutá křidélka.

letky

(Lucie, 12. 8. 2013 11:28)

píšete tady že stříhání letek určitě ne ale ptákovi se nestřihnou celé křídla střihne se jim pár letek a zbytek se nechá. Papoušek MŮŽE LÉTAT dál ale nezvládne uletět velkou vzdálenost tutdíž kdyby se stalo že vám uletí najdete ho opodál!!! A navíc pokud mu ustřihnete těchto pár letek, s papouškem se na více než 100% skamarádíte a budete mít jistotu že to bude nejlepší společník protože si zvykne na to že se nechá nosit začne se vám více věnovat než létání, a NAVÍC STŘIHNUTÍ LETEK JE ZÁLEŽITOST CCA NA PŮL ROKU, PROTOŽE POTOM PAPOUŠCI PŘEPEŘUJÍ TUDÍŽ JIM LETKY OPĚT DOROSTOU. ALE mezitím než mu dorostou vy a papoušek jste se díky této jednoduché a nebolestivé proceduře spřátelili a ted ikdyž mu křídla necháte dorůst, nebude je mít potřebu tak moc používat protože bude moc spokojený ve vaší přítomnosti. !!!!!!! můj web
- www.papousek-alexandr.webnode.cz

Re: letky

(Moniika, 12. 8. 2013 13:06)

To, že se stříhají letky a ne křídla - kost, to snad ví každý. Létat může tak moc, jak moc mu letky ustříhneme, nelze říci že uletí takovou a takovou vzádelnost. A je pěkně hnusné brát stříhání letek jako cestu k ochočení! Věnovat více vám než létání? vždyť je to stále zvíře, tyhle argumenty se mi vůbec ale vůbec nelíbí!

možná

(eduard, 9. 8. 2013 20:34)

Četla jsem ze kdyz se ustrihne jen pár pírek pták může létat ale ne tak rychle manevrovat
a da se lip chitit
jako le ustrihnout celý křídlo je ně co uplně jinýho